Hurtta Extreme Warmer Vintertäcke Björnbär
Hurttas varmaste hundtäcke, värmer gott även de kallaste vinterdagar tack vare deras unika värmereflekterande folie i fodret. Ny uppdaterad modell för hösten 2020.
Artnr: 3159
Leveranstid:
Förutom den höga kragen har jackan en värmande trikåhuva, som kan lyftas upp för att skydda hundens öron och huvud. Jackan skyddar de viktigaste muskelgrupperna för värmealstring hos hunden samt hals, mage och bröstkorg. Det behagligt mjuka och lite flexibla materialet begränsar inte rörelserna hos känsligare hundar. Jackans magstycke är dimensionerat så att det täcker det köldkänsliga bukpartiet så väl som möjligt. Effektiva 3M-reflexremsor samt stora reflextryck framtill och baktill på jackan f&246;rbättrar hundens säkerhet i mörker.
I den nya versionen av Extreme Warmer har Hurtta på kundernas önskan lagt till detaljer som förbättrar användbarheten ytterligare: justeringen för rygglängd har tejpats så den är vattentät och justeringen av huva och rygglängd har flyttats till en mer diskret plats inuti jackan. I den bakre fållen har tryckknappar lagts till för att kunna svänga den skyddande fållen under jackan. Dessutom förbättras jackans värmande egenskaper av en ny, mjuk och lite tjockare vaddkvalitet än tidigare.
- 100% PES 150D yttertyg
- Vattentätt, laminerat material: vattentäthet 10000mm
- Rivhållfasthet: 15.3N/19.4N
- Tejpade sömmar på rygg och bakparti
- 100% PES tekniskt 180g foder med aluminium folielaminering som reflekterar värme
- 140 g bomull (storlekar 30–65) / 120 g (storlek 25)
- Eco versionens yta tyg, bomull och bälte är 100% återvinningsbart polyester, fodret 50%
- Fluorkarbonfri Rudolf ECO vattenavstötningsbehandling
- Både fodret och yttertyget är säkra och fria från skadliga ämnen enligt Öko- Tex Standard 100.
- Justerbar rygglängd
- Öppning för sele (storlekar 30–65)
- Integrerad sele (storlek 25)
Värme: 3 av 3 (utomhustemperatur mellan 0°C och -30°C)
Vattentäthet: 3 av 3 (vattenpelare minst 10'000 mm)
Justeringsmöjlighet: 3 av 3 (täcket går att justera minst 20% i rygglängden, hals och midja)
Synlighet: 3 av 3 (luminous intensitet av reflexer är 400-500 lx/m²)
Storleksguide


Kampanjvara
Kampanj:
Antal:
0
Kampanjstart:
Kampanjstopp:
Produktomdömen
Den här produkten har inga omdömen. Bli först med att lämna ett betyg!
Se fler varor
Hurtta-selarna lämpar sig för aktivt uteliv och alla hundar. Tack vare den breda vadderi...
fr. 299 kr
Andra köpte även
LickiMat är en slags slickmatta som hunden eller katten kan slicka i sig mjuk mat eller godis...
65 kr
Lite tyngre, stabil lydnadskon som är godkänd enligt de nya reglerna för elitlydnaden. Konen är 15...
39 kr